Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ligurček: dochutenie polievok a šalátov

Ligurčeku sa tiež hovorí prírodné maggi korenie. Je to rastlina, ktorá patrí do čeľade zelerovitých. Aromaticky voňajúca rastlina dorastá až do výšky dvoch metrov. Má rúrkovitú, hrubú stonku, tmavozelené, lesklé listy a žlté kvety, ktoré vyrastajú v dvojitom okolíku.

Užitočné informácie

Ligurček má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý ligurček

Ligurček (levisticum officinale) je aromatická rastlina, ktorá má korenisto trpkú chuť. Rastlina je nenáročná a odolná voči zime. Ligurček možno používať ako kuchynskú bylinku alebo liečivú rastlinu. V kuchyni sa ním dochucujú ako korením polievky a šaláty. V medicíne sa používajú plody, podzemok a korene.

Kvôli svojej korenisto trpkej chuti sa ligurček nie bez dôvodu nazýva maggi korenie. Pritom ide iba o chuťovú podobnosť, pretože maggi korenie vôbec neobsahuje ligurček. Chuť ligurčeka je rastlinnejšia a trochu jemnejšia. Je tu tiež podobnosť so zelerom a polievkovou zeleninou, ktoré sú však menej ostré a horké. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza ligurček?

Rastlina pôvodne pochádza z Perzie alebo Stredného východu a cez stredomorskú oblasť sa od 14. storočia rozšírila do celej Európy. Už v stredoveku bol ligurček obľúbeným liečivom. Keďže sa často pestoval v bylinkových a zeleninových záhradách, zvykol si tiež na chladnejšie oblasti.


Sezónnosť

Kedy má ligurček svoju sezónu?

Doba kvitnutia je od júna do augusta. Doba zberu listov je na jar, semená sa zberajú v neskorom lete a korene v neskorej jeseni. Listy možno zberať celé leto. Rastlina je odolná voči mrazu.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže ligurček použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý ligurček

Ligurček možno spracovávať čerstvý aj v sušenom stave, kedy sa do varenia pridávajú sušené listy. Kvôli veľmi intenzívnej chuti by sa mal ligurček pridávať iba opatrne. Špička noža často stačí na dosiahnutie arómy. Sušené semená rastliny možno použiť na dochutenie tvarohu, pečeného mäsa a eintopfov a tiež ako prísadu pri pečení obilného chleba. Bylina je tiež vhodná ako dochucovadlo do pečiva a syrových pokrmov. Ligurček sa dobre dopĺňa so všetkými intenzívnymi bylinkami, ako sú zelerové listy, majorán, cibuľa a cesnak. Z ligurčeka sa tiež pripravujú žalúdočné kvapky a likér. 

Ako uchovávať ligurček

Na uchovávanie ligurčeka sú známe tri metódy. Listy možno vysušiť, zamraziť alebo naložiť. Pri nakladaní sa listy rozvaria so soľou na pyré. Potom sa sklíčka zatvoria a dajú do chladu. Túto pastu z ligurčeka možno uchovávať jeden rok.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v ligurčeku

Sušené plody ligurčeka sa používajú pri tráviacich ťažkostiach a nadúvaní. Podzemok a korene obsahujú éterické oleje, ktoré sa používajú v rámci prečisťovacej terapie pri infekciách močových ciest alebo proti obličkovým kameňom. Už v stredoveku bol ligurček obľúbeným liečivom. Vtedy pomáhal pri ochoreniach krku a zápale stredného ucha, povzbudzoval trávenie a uvoľňoval hlieny.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 41 kcal

Sacharidy: 5 g

Bielkoviny: 3,5 g

Tuky: 0,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,08 mg

Vitamín B2: 0,15 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 45 mg

Vitamín E: 1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 150 mg

Železo: 2 mg

Draslík: 400 mg

Horčík: 30 mg

Sodík: 20 mg